t: 85 653 24 55
zsznr5@zsznr5.bialystok.pl

foto1

.

foto1

.

foto1

.

foto1

.

foto1

.

Regulamin

Dnia 19.04.2024r. sześć uczennic z klasy I TA wzięło udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Głównym celem mistrzostw było podniesienie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz doskonalenie współpracy w grupie. Młodzież musiała zmierzyć się z zadaniami sprawdzającymi umiejętności praktyczne oraz wiedzę teoretyczną. Upozorowano cztery nagłe zdarzenia wymagające szybkiego myślenia i działania. Dzięki wcześniejszym ćwiczeniom  uczennice podjęły niezbędne działania ratownicze. Na koniec rozwiązały test dotyczący historii PCK. Wszyscy byli zgodni, że takie zawody są potrzebne w celu doskonalenia swoich umiejętności oraz wymiany doświadczeń.

W dniach 25-27 kwietnia 2024 r. Miasto Białystok zorganizowało po raz kolejny akcję „Czysty Białystok”. Nasza szkoła również zgłosiła swój udział. W dniu 26 kwietnia 2024 r. uczniowie z klasy II b mz/mis zadbali o czystość lasu Dziesięciny. Była to cenna lekcja ekologii, która uświadomiła uczniom, jak istotne jest dbanie o wspólne środowisko wokół nas. W podziękowaniu za udział w inicjatywie Miasto zaprasza na Piknik Ekologiczny uczestników akcji wraz z rodzicami . Odbędzie się on 27 kwietnia na terenie Parku Planty przy kolorowej fontannie w godzinach 11.00–14.00. Będzie to okazja do edukacji ekologicznej oraz dobrej zabawy. Podczas pikniku będzie można nauczyć się prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, pomalować torby ekologiczne, wziąć udział w konkursach ekologicznych, grach i zabawach z atrakcyjnymi nagrodami czy spróbować sezonowych owoców. Będzie można również dostać sadzonkę drzewa w zamian za 5 kg makulatury.

23 kwietnia 2024r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 w Białystoku po raz kolejny odbył się  Festyn Edukacyjno-Zawodowy przy współpracy z firmami  branży  dekarskiej i budowlanej. Celem wydarzenia była promocja szkolnictwa zawodowego wśród młodzieży szkół podstawowych. Uczestnicy festynu mogli bezpośrednio zapoznać się ze specyfiką zawodów nauczanych w naszej szkole, wziąć udział w konkursach i zadaniach praktycznych oraz porozmawiać z przedstawicielami firm:

- PRUSZYŃSKI Sp. z o.o,

- Polskie Stowarzyszenie Dekarzy,

- DANWOOD S.A.,

- POLKAM –DACH,

- BUDMAT,

- BEKO,

- PUNTO PRUSZYŃSKI,

- BMI GROUP.

Wydarzenie uatrakcyjniły: 
- pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez Sekcję Ratownictwa Specjalistycznego Białystok,
- spotkanie z instruktorem i właścicielem Szkoły Latania Dragon oraz dwukrotnym Mistrzem Świata w sporcie paralotniarskim – Tomaszem Kudaszewiczem,
- występ Disco Adamusa.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wysoką frekwencją uczniów szkół podstawowych pomimo niesprzyjającej pogody. Wszystkim Wystawcom dziękujemy za zaangażowanie w organizację Festynu i promocję kształcenia zawodowego oraz miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że współpraca przyniesie oczekiwane efekty i spotkamy się w kolejnej edycji.

Nasza szkoła po raz drugi włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, którą corocznie organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  Jej celem jest upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943) - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

W związku z 81. rocznicą tych wydarzeń na lekcjach historii zostały przeprowadzone lekcje z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych organizatorów akcji. Gospodarze miesiąca – klasa I tuf/b/trw przygotowała audycję oraz papierowe żonkile, które są symbolem i wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

18 kwietnia po raz pierwszy świętowaliśmy Dzień bez plecaka! Tradycyjne torby i plecaki zastąpiły nietypowe zamienniki: walizki, sklepowe wózki, poszewki, pudełka, kosze, mega pluszowe poduszki, a nawet futerał na wędki czy kask. Największą kreatywnością wykazali się uczniowie z klasy I tuf/b/trw. W nagrodę klasa otrzymała KARTY NIEPYTKI ważne do końca miesiąca 😊

Warto wiedzieć skąd wziął się pomysł na Dzień bez plecaka!

Zwyczaj obchodów Dnia bez plecaka pochodzi z USA i ma na celu zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów na całym świecie. Często zdarza się, że dzieci muszą chodzić pieszo, z reklamówkami lub trzymając rzeczy w rękach, ponieważ nie stać ich na plecak. Pomysłodawczynią Dnia bez plecaka jest amerykańską aktywistka i założycielką fundacji, Mongai Fankam. Jako dziecko jeździła z mamą do Kamerunu, gdzie zobaczyła z jakimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zainteresowała tematem nauczycieli oraz całą szkolną społeczność. Od 2012 roku do akcji Dzień bez plecaka przyłączają się kolejne szkoły. Zwyczaj trafił także do Polski i jest traktowany jako forma integracji oraz dobrej zabawy.

17 kwietnia 2024 r. we współpracy z Fundacją Centrum Umiejętności Praktycznych gościliśmy w naszej szkole grupę nauczycieli z Grecji. Spotkanie było doskonałą okazją do zaprezentowania szkoły oraz wymiany doświadczeń.

W dniu 17 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku odbył się finał VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków, pod hasłem: "Kobieta czterech stron świata". Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku - Pana Tadeusza Truskolaskiego oraz zorganizowany przy współpracy z hurtownią fryzjerską MODO.

 Ideą konkursu było promowanie zawodu fryzjera, odkrywanie nowych talentów fryzjerskich oraz zaszczepianie uczniom zasad zdrowej rywalizacji Opiekunowie uczestników konkursu mieli okazję podzielić się między sobą dobrymi praktykami.

Do ścisłego finału zakwalifikowało się sześcioro uczniów reprezentujących szkoły branżowe I stopnia i technika usług fryzjerskich z województwa podlaskiego. Jury, w składzie pracodawców salonów fryzjerskich, oceniało: dokładność, oryginalność oraz stopień trudności wykonanej fryzury, dobór i spójność całej stylizacji pod względem fryzury, makijażu, stroju, a także prezentację stylizacji przez modelkę.

Młodzi fryzjerzy mieli za  zadanie wykonać upięcie, którego inspiracją były najnowsze trendy w branży fryzjerskiej, panujące w różnych krańcach świata tematyka science fiction, beauty, ale również kreatywne i niekonwencjonalne wykorzystanie dotychczasowych klasycznych trendów danej kultury, regionu lub kraju. Uczestnicy konkursu wykazali się fantazją, kreatywnością oraz oryginalnym podejściem do tematu.

Po zaprezentowaniu przez uczestników wykonanych fryzur komisja konkursowa przyznała:

I miejsce  Magdalenie Działkowskiej uczennicy ZSZ Nr 2 w Białymstoku, 

II miejsce Kirylowi Dubińskiemu uczniowi ZSZ Nr 5 w Białymstoku,

III miejsce Milenie Prusinowskiej uczennicy Hufca Pracy -  oddział

                                                      w Kolnie/ZST w Kolnie,

Wyróżnienie Klaudii Dąbrowskiej uczennicy ZSZ Nr 5 w Białymstoku.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!  

 >> Zobacz videorelacje z konkursu <<